Березовська Тетяна Всеволодівна

завідувач кафедри, кандидат історичних наук, доцент

Закінчила історичний факультет Одеського державного університету ім. І. Мечнікова. Це родинна традиція. В університеті навчався мій дідусь на фізико-математичному факультеті та батько на історичному. Проте життя примусило його працювати не за фахом, а на господарській ниві. Він обіймав посаду заступника директора заводу « Кристал».

Батько прищепив мені любов до історії, літератури, мистецтва. Тому цілком природним виявилося моє бажання працювати в Миколаївському краєзнавчому музеї. Спочатку я перебувала на посаді молодшого наукового співробітника, потім поступово обійняла посаду завідувача експозиційного відділу. Мною було створено багато музейних експонатів, найяскравіші з них: «Обертаючи колесо історії українського конституційного руху», «Родина Аркасів», «Історія новорічної іграшки», «Рушник і доля». Збирала музейні предмети у знаменитих та почесних городян, зокрема у космонавта Германа Титова. Займалася дослідженням підземного міста, що розташоване на трьох рівнях під Миколаєвом. Ввела до наукового обігу більшу частину родинного архіву Аркасів.

З 2000 р. працюю в Миколаївському національному аграрному університеті викладачем історії України. У 2004 р. захистила дисертацію «Рід Аркасів: просопографічний портрет на історичному тлі доби». В 2002 р. стала лауреатом обласної премії ім. М.М.Аркаса за внесок у збереження культурних пам´яток та популяризацію життєдіяльності родини Аркасів. У 2006 р. була призначена на посаду доцента кафедри українознавства. Декілька років поспіль вела інтенсивну роботу зі збирання експонатів до університетського музею. Було розроблено концепцію експозиції, тематико-експозиційний план, підібрано ілюстративний матеріал. Дизайнер В. Ю. Іванов створив художній образ музею. До 25-ї річниці заснування Миколаївського НАУ (2009 р.) було відкрито музей «Становлення аграрної освіти на Миколаївщині». Велика роль у створенні композиції належать проректору з виховної роботи Н.Г. Шараті та асистентам кафедри українознавства Д.В. Лукьяненко та О.В. Кунашенко. Слід також наголосити, що переважна більшість музейних експонатів надійшла від студентів нашого університету. Саме завдяки студентам та ініціативі ректора В.С. Шебаніна сьогодні музей МНАУ, на думку багатьох фахівців, посідає провідне місце серед музеїв вищих аграрних навчальних закладів.

Що ж до викладацької діяльності, вбачаю, що успіх навчально-виховного процесу полягає перш за все в креативному підході до викладання матеріалу, в залученні різноманітних інтегрованих форм навчання.

Коло наукових інтересів:

• історія родини Аркасів;
  • російсько-німецькі відносини в інтерпретації російської преси останньої третини ХІХ ст.;
  • історія аграрної освіти на Миколаївщині.

За всіма темами написано низку статей та захищено дисертацію.

У 2012 році було видано ілюстровану книгу «Історія аграрної освіти на Миколаївщині», сьогодні працюю над науково-популярним виданням «Адмірал М.А. Аркас».

Основні наукові праці

1. Березовська Т. В. Обговорення рішень Берлінського конгресу 1878 року на сторінках російської столичної преси / Т. В. Березовська // Наукові праці : науково-методичний журнал. — Т. 88. Вип. 75. Історічні науки. — Миколаїв : МДГУ ім. Петра Могили, 2008. — С. 80—84.
  2. Березовська Т. В. Легендарні імена. Олександр Казарський. — Миколаїв : Видавництво Ірини Гудим, 2009. — 32 с.
  3. Березовська Т. В. Петербузька та московська преса про зовнішню політику Росії останньої третини XIX століття / Т. В. Березовська // Історія. Філософія. Релігієзнавство : науковий журнал. — № 1—2. — К. : Поліграф-Експрес, 2010. — С. 81—83.
  4. Березовська Т. В. Аркаси в приватному та громадському житті / Т. В. Березовська // Аркасівські читання : Матеріали І Міжнародної наукової конференції. — Миколаїв : МДУ ім. Сухомлинського, 2011 р. — С. 10—12.
  5. Березовська Т. В. М.А. Аркас: шлях від юнги до адмірала / Т. В. Березовська // Аркасівські читання : Матеріали І Міжнародної наукової конференції. — Миколаїв : МДУ ім. Сухомлинського, 2012 р. — С. 12—13.
  6. Березовська Т. В. Микола Аркас у вимирі між професіоналізмом та патріотизмом / Т. В. Березовська // Краєзнавство: науковий журнал. — 2013. — Ч. 1 (82). — С. 55—60.

Позанавчальна діяльність

Вже сім років очолюю роботу гуртка «Краяни», до складу якої входять студенти, що займаються дослідженням історії нашого краю. Декілька студентських робіт було надруковано в міжвузівських збірниках, переважна більшість – у збірниках тез студентських конференцій. Входжу до лав Миколаївської філії Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка.

Світогляд

Улюблені письменники Микола Лєсков, Август Стріндберг, Валерій Шевчук, Юрій Андрухович, поети Поль Верлен, поезія срібного віку, Райнер Марія Рільке.

Живопис: Ель Греко, Врубель.

Кіномистецтво: Сергій Параджанов, Емір Кустуріца.